Aidat Borcu Sorgulama


Görele’de yarım asırlık muhtar

Görele’de yarım asırlık muhtar


Giresun’un Görele ilçesine bağlı Beşir Köyü’nde henüz 23 yaşındayken yaşını üç yaş büyüterek muhtar seçilen ve 46 yıldır muhtarlık yapan Ali Emanet, yeniden güven oyu aldı. Köydeki tek sandıkta 63 seçmenin oyunu alan Emanet,“Köyüme hizmet etmekten mutluyum.” dedi.

Giresun’un Görele ilçesine bağlı Beşir köyünde 46 yıldan bu yanan muhtarlık yapan Ali Emanet yeniden muhtar seçildi. Köyde kurulan tek sandıkta 63 seçmenin oylarının tamamını alarak güven tazeleyen Ali Emanet, “Köyüme hizmet etmekten mutluluk duyuyorum” dedi. 1973 yılında muhtar seçildikten sonra aralıksız olarak 46 yıldan bu yana muhtarlık yapan Emanet, 5 yıl süreyle bu göreve yeniden seçilerek 2014 yılına gelindiğinde yarım asırdan fazla muhtarlık yapmış olacak. Emanet hiç değişmeden bu görevini devam ettirirken, bu süre içerisinde Türkiye’de 8 cumhurbaşkanı 25 başbakan Giresun’da 27 vali, Görele’de ise 16 kaymakam değişti.

YAŞINI BÜYÜTTÜ

46 yıllık muhtarlık serüvenini anlatan Beşir Köyü Muhtarı Ali Emanet,“ Ben aslen 1951 doğumluyum. 1973 yılında askerlik görevimi tamamlayıp köyüme döndükten sonra köye muhtar olmam teklif edildi. Ancak o zaman seçilme yaşı 25 olduğu için, yani 26 yaşımdan gün almam gerektiği için mahkeme kararıyla yaşımı 3 yaş büyüttüm. 1948 doğumlu olduğum tescil edildikten sonra,  Mart 1973 Mahalli İdareler Seçimi’nde köyümüze muhtar oldum. 1973 yılından bu yana kesintisiz olarak muhtarlık görevimi devam ettirmekteyim. 46 yıldan bu yana sadece 2 defa karşıma aday çıktı, onlarda kazanamadı. Son seçimde ise karşıma aday  çıkmadı. Köyde kullanılan 63 oyun tamamını alarak yeniden muhtar seçildim. Bana güvenerek yeniden beni bu göreve getiren köyümüz halkına teşekkür ediyorum. Muhtar olduğu yıllarda köyümüzün yolu yoktu. Su sorunu vardı. Şu anda köyümüzdeki her haneye araba yolu ulaşmaktadır. Sisdağı Yaylası’ndan getirdiğimiz su ile köyümüzün su sorununu da kökten çözdük. Köyümüzde beklide 100 yıl su sorunu yaşanmayacaktır. Suyumuz yetmiş iken, ihtiyaç fazlası sularda boşa akıyor. Köyümüze hizmet etmekten mutluluk duyuyorum.” ifadelerini kullandı.
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
93 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam243
Toplam Ziyaret37779
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°